
Ogólnopolski program badań przesiewowych w kierunku HCV – „Test na HCV- prosty krok do zdrowia” – objęty patronatem Polskiej Grupy Ekspertów HCV, Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Fundacji Gwiazda Nadziei i Koalicji Hepatologicznej, realizowany jest od 2016 roku. Jego celem jest zwiększenie wykrywalności zakażeń wirusem C wśród społeczeństwa oraz ograniczenie powikłań i zmniejszenie śmiertelności związanych z przewlekłym zakażeniem, a w dłuższej perspektywie zminimalizowanie jego występowania.
Zakażenie HCV powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Jest to przewlekła, zapalna choroba wątroby, która u około 20% pacjentów po wielu latach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia narządu: marskości, niewydolności, wreszcie do raka wątrobowokomórkowego. Szacuje się, że w Polsce zakażonych HCV jest około 150 tys. osób.[
Wirus przenosi się przez kontakt z krwią i drogą płciową. Do zakażenia może dojść, gdy do krwiobiegu zdrowej osoby dostanie się krew osoby zakażonej HCV. Narażone są więc wszystkie osoby, które kiedykolwiek poddawały się różnego rodzaju zabiegom. Do sytuacji naruszających ciągłość tkanek może dojść podczas:
– zabiegów medycznych, np. operacji, przetoczenia krwi (szczególnie przed 1992 rokiem);
– drobnych zabiegów ambulatoryjnych, np. stomatologicznych;
– zabiegów kosmetycznych i upiększających, np. wykonywania tatuażu, zabiegów medycyny estetycznej, akupunktury;
– przyjmowania dożylnie, nawet incydentalnie, środków odurzających.
Należy pamiętać, iż podczas wieloletniego, często bezobjawowego przebiegu zapalenia wątroby, w organizmie chorego dokonują̨ się wyniszczające zmiany, a sam chory – nieświadomy swojej infekcji – może być źródłem nowych zakażeń.
Jedyną możliwością uniknięcia następstw obecności wirusa HCV w organizmie jest jego wczesna diagnostyka, jak i skuteczna terapia. Pierwszym krokiem jest wykonanie szybkiego i prostego w użyciu testu kasetowego, co pozwoli na uzyskanie wyniku już po kilku minutach.
Takie właśnie bezpłatne testy kasetowe otrzymują placówki, które biorą udział w Ogólnopolskim Programie Badań Przesiewowych.